Autologiczne osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet Rich Plasma), podobnie jak autologiczna fibryna bogatopłytkowa I-PRF (Injectable Platelet Rich Fibrin), to krwiopochodne materiały autologiczne, pozyskiwane z krwi własnej pacjenta. To koncentraty płytkowe zawierające szereg czynników przyspieszających tworzenie nowych naczyń krwionośnych oraz budowę nowych komórek (tzw. angiogenezę). W schorzeniach ortopedycznych i chirurgicznych przyspieszają gojenie się ran oraz regenerację ścięgien, mięśni, więzadeł, tkanki chrzęstnej i kostnej. Aktywowane płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu*, które stymulują replikację komórkową, tworzenie naczyń, pobudzają metabolizm i podział komórkowe. Terapia wykorzystuje podwyższone stężenia czynników wzrostu do aktywacji tych biologicznych procesów w organizmie pacjenta. Dzięki zastosowaniu PRF szybciej pozbywamy się bólu i wracamy do sprawności ruchowej.
Osocze bogatopłytkowe to koncentrat płytek krwi, który otrzymujemy z krwi pełnej pacjenta, podczas odpowiedniej procedury odwirowania i wyizolowania tej frakcji. Po wstrzyknięciu pozyskanego PRP do tkanek, rozpoczyna się proces degranulacji ziarnistości w płytkach krwi. Uwalniane są czynniki wzrostu*, które mają ogromny potencjał regeneracyjny. Czynniki wzrostu uwalniane są z płytek po około 10 minutach od rozpoczęcia procesów krzepnięcia krwi oraz procesu regeneracji tkanek.
Metody autologiczne z zastosowaniem osocza i/lub fibryny bogatopłytkowej cechują się tym, że wykorzystują własny materiał dawcy, który jest jednocześnie biorcą, do celów terapeutycznych w chorobach układu ruchu. Obydwie te metody cechuje łatwa dostępność materiału oraz uproszczona i szybka procedura otrzymania materiału.
Jak to działa?
Całość jednorazowej procedury trwa nie dlużej niż 50 minut.
- Pobranie krwi własnej pacjenta (są to zabiegi wymagające dużej ilości materiału).
- Przygotowanie i koncentracja w wirówce laboratoryjnej.
- Podanie następuje w formie zastrzyku, w dotknięte chorobą miejsce, pod kontrolą USG, co zapewnia bezpieczną, precyzyjną i skuteczną iniekcję.
Wykonanie 1-3 zabiegów w odstępach 3-4 tygodniowych - zgodnie z zaleceniem lekarza specjalisty.
Dlaczego ta metoda jest bezpieczna?
- Materiał własny pacjenta
- Brak ryzyka infekcji i/lub reakcji alergicznej
- Możliwość podawania w przypadku uczuleń na inne leki lub przeciwwskazań do ich stosowania (np. przy blokadach sterydowych)
Wskazania |
Przeciwwskazania
|
|
|
*Czynniki wzrostu to uwalniane z płytek krwi substancje białkowe, biorące udział w skomplikowanych mechanizmach naprawy i gojenia się tkanek. Są elementem komunikacji pomiędzy komórkami i odgrywają kluczową rolę w procesach regeneracji tkanek. Dzięki czynnikom wzrostu dochodzi do aktywacji ważnych mechanizmów: ukierunkowanej migracji komórek, tworzenia nowych naczyń, namnażania się komórek oraz ich różnicowania:
- przyspieszają zrosty kostne i gojenie tkanek miękkich takich jak mięśnie i ścięgna
- wspomagają proces leczenia stawów
- intensywnie przyspieszają gojenie ran
- wspomagają gojenie więzadeł
Do tej pory wykazano ponad 30 czynników wzrostu, do najważniejszych w płytkach krwi należą:
Źródło: keymed.com