Chrząstki stawowe są idealnie gładkie i sprężyste. Umożliwiają swobodne ruchy w stawie. Uszkodzenia chrząstek dają dolegliwości bólowe i nieprzyjemne odczucia tarcia i „skrzypienia” w stawach.
Łąkotki boczna i przyśrodkowa zapewniają optymalne przenoszenie obciążeń i wspomagają stabilność stawu. Dodatkową stabilizację zapewnia wytrzymała torebka stawowa, w skład której wchodzą więzadło poboczne piszczelowe i więzadło poboczne strzałkowe. Zapobiegają one przesuwaniu się części stawu do przyśrodka i boku.
Wewnątrz stawu znajdują się dwa najważniejsze więzadła kolana: więzadło krzyżowe przednie i tylne. Zapobiegają one przesuwanie się elementów stawu odpowiednio do przodu i do tyłu, a uszkodzenie tych struktur więzadłowych prowadzi do niestabilności stawu kolanowego.
Więzadło krzyżowe przednie ma długość około 32 mm i od 7 do 12 mm średnicy. Rozciąga się od kłykcia bocznego kości udowej do wyniosłości międzykłykciowej piszczeli. Składa się z 2 pęczków włókien: przednio-przyśrodkowego (AM) i tylno-bocznego (PL). Pęczek przednio-przyśrodkowy jest bardziej izometryczny (równa długość w czasie ruchu stawu kolanowego) i napina się w zgięciu stawu. Pęczek tylno-boczny jest najbardziej napięty w wyproście i zapewnia stabilność rotacyjną. Włókna więzadła krzyżowego przedniego zbudowane są z kolagenu. Jego wytrzymałość to 2200 N.