Uraz kolana - i co dalej?

Informacje dla pacjenta

Rehabilitacja

Anatomia kolana

Staw kolanowy jest największym i najbardziej złożonym stawem człowieka. Ze względu na swoją budowę jest też stawem najczęściej ulegającym uszkodzeniom. Składa się z zestawu udowo-piszczelowego i rzepkowo-udowego. W jego skład wchodzą: kość udowa, kość piszczelowa, łąkotki stawowe, więzadła i troczki, ciało tłuszczowe Hoffy. Staw jest objęty torebką stawową, wyścieloną od środka błoną maziową. Produkuje ona płyn stawowy, w którym zanurzone są wszystkie elementy stawu. Płyn ten zapewnia odżywienie struktur stawowych, a także odpowiednią lubrykację (poślizg). W obrębie stawu znajdą się liczne kaletki maziowe. Są to drobne zbiorniki płynu zapewniające gładkie przesuwanie się poszczególnych struktur anatomicznych względem siebie.

anatomia kolana

Kość udowa i piszczelowa zakończone są chrząstkami stawowymi i stanowią powierzchnie stawowe. Dodatkowa powierzchnia stawowa znajduje się na rzepce i tworzy staw rzepkowo-udowy, który jest częścią stawu kolanowego. Chrząstki stawowe są idealnie gładkie i sprężyste. Umożliwiają swobodne ruchy w stawie. Uszkodzenia chrząstek dają dolegliwości bólowe i nieprzyjemne odczucia tarcia i „skrzypienia” w stawach.

Łąkotki boczna i przyśrodkowa zapewniają optymalne przenoszenie obciążeń i wspomagają stabilność stawu. Dodatkową stabilizację zapewnia wytrzymała torebka stawowa, w skład której wchodzą więzadło poboczne piszczelowe i więzadło poboczne strzałkowe. Zapobiegają one przesuwaniu się części stawu do przyśrodka i boku.

Wewnątrz stawu znajdują się dwa najważniejsze więzadła kolana: więzadło krzyżowe przednie i tylne. Zapobiegają one przesuwanie się elementów stawu odpowiednio do przodu i do tyłu, a uszkodzenie tych struktur więzadłowych prowadzi do niestabilności stawu kolanowego.

Więzadło krzyżowe przednie ma długość około 32 mm i od 7 do 12 mm średnicy. Rozciąga się od kłykcia bocznego kości udowej do wyniosłości międzykłykciowej piszczeli. Składa się z 2 pęczków włókien: przednio-przyśrodkowego (AM) i tylno-bocznego (PL). Pęczek przednio-przyśrodkowy jest bardziej izometryczny (równa długość w czasie ruchu stawu kolanowego) i napina się w zgięciu stawu. Pęczek tylno-boczny jest najbardziej napięty w wyproście i zapewnia stabilność rotacyjną. Włókna więzadła krzyżowego przedniego zbudowane są z kolagenu. Jego wytrzymałość to 2200 N.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatkowe informacje

  • Page Title: Anatomia Kolana - Chirurgia Kolana
środa, 23 maj 2018 17:49

Umów wizytę

Skontaktuj się ze specjalistami z Chirurgiakolana.pl

dr n. med. Paweł Sokołowicz
Specjalista ortopedii i traumatologii
narządu ruchu

Rejestracja

zobacz również

chirurgia-kolana.pl © 2019 .pl
projekt i realizacja: infoart.com.pl