Uraz kolana - i co dalej?

Informacje dla pacjenta

Rehabilitacja

Anatomia kolana

Staw kolanowy jest największym i najbardziej złożonym stawem człowieka. Ze względu na swoją budowę jest też stawem najczęściej ulegającym uszkodzeniom. Jego prawidłowe funkcjonowanie jest podstawą naszej codziennej aktywności.

Staw kolanowy tworzą kość udowa, piszczelowa oraz rzepka połączone ze sobą więzadłami. Powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką stawową i uzupełnione łąkotkami stawowymi. Łąkotki zbudowane są z chrząstki włóknistej, o sprężystym charakterze, i dopasowane są one do powierzchni stawowych, umożliwiając ruchy w zgięciu i  obrotowe. Staw wyścielony jest błoną maziową, która produkuje płyn stawowy odpowiedzialny za nawilżenie chrząstek, ich odżywienie i odpowiedni poślizg powierzchni stawowych.

anatomia kolana

Chrząstki stawowe są idealnie gładkie i sprężyste. Umożliwiają swobodne ruchy w stawie. Uszkodzenia chrząstek dają dolegliwości bólowe i nieprzyjemne odczucia tarcia i „skrzypienia” w stawach.

Łąkotki boczna i przyśrodkowa zapewniają optymalne przenoszenie obciążeń i wspomagają stabilność stawu. Dodatkową stabilizację zapewnia wytrzymała torebka stawowa, w skład której wchodzą więzadło poboczne piszczelowe i więzadło poboczne strzałkowe. Zapobiegają one przesuwaniu się części stawu do przyśrodka i boku.

Wewnątrz stawu znajdują się dwa najważniejsze więzadła kolana: więzadło krzyżowe przednie i tylne. Zapobiegają one przesuwanie się elementów stawu odpowiednio do przodu i do tyłu, a uszkodzenie tych struktur więzadłowych prowadzi do niestabilności stawu kolanowego.

Więzadło krzyżowe przednie ma długość około 32 mm i od 7 do 12 mm średnicy. Rozciąga się od kłykcia bocznego kości udowej do wyniosłości międzykłykciowej piszczeli. Składa się z 2 pęczków włókien: przednio-przyśrodkowego (AM) i tylno-bocznego (PL). Pęczek przednio-przyśrodkowy jest bardziej izometryczny (równa długość w czasie ruchu stawu kolanowego) i napina się w zgięciu stawu. Pęczek tylno-boczny jest najbardziej napięty w wyproście i zapewnia stabilność rotacyjną. Włókna więzadła krzyżowego przedniego zbudowane są z kolagenu. Jego wytrzymałość to 2200 N.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatkowe informacje

  • Page Title: Anatomia kolana | Chirurgia Kolana
środa, 23 maj 2018 17:49

 

 883 72 72 72
chirurgia-kolana.pl © 2023 .pl
projekt i realizacja: infoart.com.pl