Uraz kolana - i co dalej?

Informacje dla pacjenta

Rehabilitacja

Jesteś tutaj:choroby kolan»Zespół zakleszczenia ciała tłuszczowego Hoffy

Zespół zakleszczenia ciała tłuszczowego Hoffy

Zespół zakleszczenia ciała tłuszczowego Hoffy (ang. Hoffa’s fat pad impingement syndrome).

Przyczyny

Ciało tłuszczowe znajdujące się bezpośrednio pod więzadłem rzepki i samą rzepką, oddziela te struktury od znajdującej się głębiej kości udowej. W sytuacji bezpośredniego urazu amortyzuje wstrząsy, chroniąc leżące głębiej struktury. Może być wówczas uciśnięte lub zakleszczone pomiędzy kością udową, a rzepką. Jest to wyjątkowo dobrze unerwiona struktura, dlatego obrażenia te są bardzo bolesne. Dolegliwości z reguły są długotrwałe i nasilane przez wyprost stawu kolanowego. Przewlekłe drażnienie ciała Hoffy może powodować jego bolesne zapalenie.

Objawy

Zespół zakleszczenia ciała tłuszczowego Hoffy objawia się tkliwością przedniej części stawu kolanowego w okolicy rzepki i poniżej jej. Pacjenci podają, że przed urazem mogli swobodnie prostować nogę, najczęściej z tendencją do przeprostu. Po obu stronach więzadła rzepki pojawiają się obrzęki. Testem potwierdzającym rozpoznanie jest test Hoffy. Polega on na ucisku okolicy przedniej stawu i wykonaniu czynnego wyprostu stawu kolanowego. Nasilające się dolegliwości uznawane są za wynik pozytywny.

Leczenie

Postępowanie jest z wyboru zachowawcze. Składa się z odpoczynku i unikania czynności nasilających dolegliwości. Stosowane są okłady z lodu (10 min każdej godziny), a także leki przeciwzapalne, ultradźwięki i TENS. Postępowanie rehabilitacyjne polega na wzmocnieniu mięśni okołostawowych. Skuteczny jest również oklejanie (ang. taping). Przy niepowodzeniu metod zachowawczych, leczenie operacyjne polega na artroskopowym usunięciu przerosłych i zwłókniałych fragmentów ciała Hoffy.

 

 

Dodatkowe informacje

  • Page Title: Zespół zakleszczenia ciała tłuszczowego Hoffy | Chirurgia Kolana
środa, 23 maj 2018 21:51

Artykuły powiązane

 

 883 72 72 72
chirurgia-kolana.pl © 2024 .pl
projekt i realizacja: infoart.com.pl