Zespół zakleszczenia ciała tłuszczowego Hoffy (ang. Hoffa’s fat pad impingement syndrome).
Przyczyny
Ciało tłuszczowe znajdujące się bezpośrednio pod więzadłem rzepki i samą rzepką, oddziela te struktury od znajdującej się głębiej kości udowej. W sytuacji bezpośredniego urazu amortyzuje wstrząsy, chroniąc leżące głębiej struktury. Może być wówczas uciśnięte lub zakleszczone pomiędzy kością udową, a rzepką. Jest to wyjątkowo dobrze unerwiona struktura, dlatego obrażenia te są bardzo bolesne. Dolegliwości z reguły są długotrwałe i nasilane przez wyprost stawu kolanowego. Przewlekłe drażnienie ciała Hoffy może powodować jego bolesne zapalenie.
Objawy
Zespół zakleszczenia ciała tłuszczowego Hoffy objawia się tkliwością przedniej części stawu kolanowego w okolicy rzepki i poniżej jej. Pacjenci podają, że przed urazem mogli swobodnie prostować nogę, najczęściej z tendencją do przeprostu. Po obu stronach więzadła rzepki pojawiają się obrzęki. Testem potwierdzającym rozpoznanie jest test Hoffy. Polega on na ucisku okolicy przedniej stawu i wykonaniu czynnego wyprostu stawu kolanowego. Nasilające się dolegliwości uznawane są za wynik pozytywny.
Leczenie
Postępowanie jest z wyboru zachowawcze. Składa się z odpoczynku i unikania czynności nasilających dolegliwości. Stosowane są okłady z lodu (10 min każdej godziny), a także leki przeciwzapalne, ultradźwięki i TENS. Postępowanie rehabilitacyjne polega na wzmocnieniu mięśni okołostawowych. Skuteczny jest również oklejanie (ang. taping). Przy niepowodzeniu metod zachowawczych, leczenie operacyjne polega na artroskopowym usunięciu przerosłych i zwłókniałych fragmentów ciała Hoffy.