Uraz kolana - i co dalej?

Informacje dla pacjenta

Rehabilitacja

Protokoły rehabilitacyjne pacjenta

 

 

Poniżej przedstawiamy pooperacyjne protokoły rehabilitacyjne oraz protokoły leczenia zachowawczego (mogące służyć, jako ćwiczenia wzmacniające po niewielkim urazie stawu).

Prosimy zwrócić uwagę na zalecenia w nich zawarte, a szczególnie na te dotyczące częstotliwości wykonywania ćwiczeń. Ćwiczenia rehabilitacyjne są kluczowym elementem powrotu do zdrowia po operacji – sam zabieg nie wystarczy! Przedstawione ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie, minimum 2 x dziennie lub zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego, przez cały okres rekonwalescencji.

Zachęcamy, by po raz pierwszy wykonywać ćwiczenia ze wsparciem specjalisty rehabilitanta, który może też dostosować ćwiczenia do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Materiały są w formacie PDF - gotowym do wydruku (po kliknięciu w link, materiał pobiera się do katalogu Pobrane).

Życzymy wytrwałości w ćwiczeniach!

Zespół Chirurgiakolna.pl

 

 

 

W przypadku endoprotezoplastyki stawu kolanowego, obrzęk stawu kolanowego może utrzymywać się do 6 miesiąca po zabiegu. Ćwiczenia rehabilitacyjne są bardzo istotne w prawidlowym powrocie do zdrowia. Należy unikać siedzenia i leżenia z nogą w jednej pozycji przez dłużej niż 30 45 minut, gdyż może wtedy wystąpić uczucie sztywności kolana. (więcej…
W okresie powrotu do sprawności po zabiegu całkowitej endoprotezoplastyki stawu biodrowego, bardzo ważne jest pierwsze 6 tygodni po zabiegu. Istotne jest w tym okresie bezwzględne przestrzeganie następujących zaleceń (więcej w pdf. do pobrania).    
Bezpośrednio po zabiegu operowane kolano jest zabezpieczone ortezę, której ustawienie zapewnia pełen wyprost w kolanie oraz zgięcie 30 lub 45 stopni  (w zależności od mechanizmu regulacji kąta zgięcia, zgodnie z zaleceniem lekarza). Orteza powinna być noszona przez całą dobę. Na noc zaleca się blokowanie ortezy w wyproście.(więcej w pdf. do…
Do końca 6. tygodnia należy poruszać się częściowo odciążając nogę operowaną. Dozwolone obciążenie operowanego stawu nie powinno przekroczyć 5 do 10 kg. Ważne: utrzymuj pełen kontakt stopy z podłożem i naśladuj jak najbardziej naturalny ruch w chodzie. Należy poruszać się i ćwiczyć z ortezą. Wszystkie przedstawione ćwiczenia należy wykonywać w…
Dozwolone w tym czasie obciążanie operowanego stawu nie powinno wynosić więcej niż 10-15 kg (można to łatwo ocenić stojąc na wadze łazienkowej, podpierając się drugą nogą). W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych operowanego kolana należy stosować okłady z lodu 3-4 razy dziennie przez 15-20 minut oraz zawsze po ćwiczeniach. Po ćwiczeniach…
Po urazie lub operacji, program kondycyjny ćwiczeń stawu kolanowego pomoże powrócić do codziennych zajęć i cieszyć się aktywnym i zdrowym stylem życia.  Jest to ogólny program, który zapewnia szeroki zakres ćwiczeń. Aby upewnić się, że program jest dla pacjenta bezpieczny i skuteczny, należy go skonsultować z fizjoterapeutą i ustalić, które…
Program powinien być realizowany przez 4 do 6 tygodni (chyba że lekarz lub fizjoterapeuta zdecyduje inaczej). Ćwiczenia te można kontynuować, jako program ochrony zdrowia ramion. Wykonywanie ćwiczeń 2-3 razy w tygodniu zapewni utrzymanie siły i zakresu ruchów w ramionach. Zachęcamy do pobrania protokołu.
Program leczenia należy kontynuować przez 4 do 6 tygodni (chyba że lekarz lub fizjoterapeuta zdecyduje inaczej). Ćwiczenia te można kontynuować, jako program ochrony zdrowia stóp i podudzi. Wykonanie ćwiczeń od 3-5 dni w tygodniu utrzyma siłę i zakres ruchów stopy i kostki. Zachęcamy do pobrania protokołu.
Po urazie lub operacji kręgosłupa, program kondycyjny ćwiczeń pomoże powrócić do codziennych zajęć i cieszyć się aktywnym i zdrowym stylem życia. Jest to ogólny program, który zapewnia wzmocnienie mięśni podtrzymujących kręgosłup i pomoże utrzymać stabilność pleców i górnej części ciała. Zachęcamy do pobrania protokołu.  
Po urazie lub operacji, program kondycyjny ćwiczeń pomoże powrócić do codziennych zajęć i cieszyć się aktywnym i zdrowym stylem życia. Wzmocnienie mięśni podtrzymujących biodro pomoże utrzymać stabilność stawu biodrowego, a utrzymywanie mocnych mięśni złagodzi ból i zapobiega dalszym urazom. Zachęcamy do pobrania protokołu.
 883 72 72 72
chirurgia-kolana.pl © 2024 .pl
projekt i realizacja: infoart.com.pl