Czym są komórki macierzyste?
To komórki obecne w organizmie każdego człowieka, które w dowolny sposób mogą przekształacać się we wszystkie inne komórki ciała. To takie części zapasowe, znajdujące się w szpiku kostnym, tkance tłuszczowej, ścięgnach, mięśniach, itd. Pobieranie, koncentracja i podanie tych komórek w miejsca chorobowo zmienione może skutkować regeneracją uszkodzonej tkanki.
Czym jest Lipogems®?
Lipogems® to terapia komórkami macierzystymi. Polega na pobraniu w krótkim znieczuleniu, tkanki tłuszczowej od pacjenta w drodze liposukcji przez dwa niewielkie nacięcia w skórze brzucha. Po odpowiednim przygotowaniu i koncentracji komórek macierzystych, wszczepiane są one w chore miejsca (najczęściej w staw lub ścięgno), które wymagają regeneracji.
Zalety zabiegu Lipogems®
- przeszczep autologiczny bez ryzyka odrzutu
- procedura wykonywana w ciągu jednego dnia, w warunkach sali operacyjnej, w krótkim miejscowym znieczuleniu
- brak ograniczeń wiekowych dla pobierania oraz skuteczności zastosowania
Właściwości Lipogems®
W naczyniach włosowatych tkanki tłuszczowej, znajdują się komórki okołonaczyniowe nazywane perycytami. W drodze mechanicznego rozdrobnienia tkanki tłuszczowej, tkanka ta wraz z naczyniami ulega fragmentacji, czego konsekwencją jest uwalnianie perycytów, które następnie przetwarzają się w mezenchymalne komórki macierzyste (tkanka tłuszczowa zawiera ok. 500 razy więcej mezenchymalnych komórek macierzystych niż ta sama ilości szpiku kostnego). Komórki macierzyste posiadają zdolność przekształcania się w różne gatunki wyspecjalizowanych komórek takich jak: chrząstki, mięśnie, kości, ścięgna, więzadła i tłuszcz.
Mezenchymalne komórki macierzyste zwiększają unaczynienie, zatrzymują proces obumierania komórek z powodu niedotlenienia i wzmacniają naturalną zdolność tkanek do ich regeneracji. Działają one też dłużej niż komórki macierzyste otrzymywane ze szpiku kostnego.
Kiedy zastosować terapię Lipogems®?
Mezenchymalne komórki macierzyste stosuje się w zmianach zwyrodnieniowych stawów oraz w tendinopatiach ścięgien. Poprzez ich działanie następuje zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawa zakresu ruchu, co umożliwia powrót do normalnego funkcjonowania.
Schemat zabiegu
- Pobranie tkanki tłuszczowej z brzucha lub ud przez nacięcie skóry około 1 cm.
- Separacja i przygotowanie tkanki tłuszczowej za pomocą dedykowanej aparatury.
- Wstrzyknięcie koncentratu komórek macierzystych w miejsce chorobowo zmienione.
- Kilkugodzinna obserwacja pacjenta i zwolnienie do domu.