Uraz kolana - i co dalej?

Informacje dla pacjenta

Rehabilitacja

Jesteś tutaj:leczenie operacyjne»Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL opis + technika operacyjna

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL opis + technika operacyjna

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego polega na zastąpieniu uszkodzonej tkanki więzadła ścięgnem pobranym od pacjenta (autograft) lub od dawcy (allograft). Cała procedura jest wykonywana artroskopowo. Podczas artroskopii wykonywane są kanały kostne w kości piszczelowej i udowej pozwalające na umocowanie w nich przygotowanego ze ścięgna przeszczepu.

Możliwości technicznych przygotowania kanałów kostnych jest wiele. Tu skoncentrujemy się tylko na przykładowej i polecanej metodzie All-inside, czyli wszystko w środku. Jest ona całkowicie artroskopowa, minimalnie inwazyjna i pozwala uniknąć rozległego wiercenia kanałów kostnych. Zmniejsza to uraz operacyjny, pooperacyjne odczuwanie bólu, pozwala uzyskać lepsze wyniki leczenia oraz skraca okres rehabilitacji.

Rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego wykonuje się w przypadku braku wskazań do wykonania procedury reinsercji więzadła krzyżowego przedniego. Z reguły są to sytuacje, gdy uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego rozpoznano zbyt późno, czyli po trzech miesiącach od urazu oraz u pacjentów, których typ uszkodzenia nie nadaje się do reinsercji więzadła krzyżowego (naprawy ACL). Wyjątkiem jest sytuacja, w której doszło do uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego przed trzema miesiącami, ale nie uległo ono zanikowi. Dzieje się tak w przypadku przyrośnięcia więzadła krzyżowego przedniego do więzadła krzyżowego tylnego. Szerzej o diagnostyce i kwalifikacji do zabiegu reinsercji ACL.

Operacja rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego wykonywana jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym (od pasa w dół). Po znieczuleniu kończyna jest całkowicie niebolesna. Cały zabieg rekonstrukcji jest bezkrwawy, ponieważ na udo zakładana jest opaska napompowana pod ciśnieniem, tak jak mankiet do mierzenia ciśnienia. Po wykonaniu całej procedury na rany (sztuk. 4 o długości około 0,5 cm) zakładane są pojedyncze szwy, a kończyna zabezpieczana jałowym opatrunkiem. Pooperacyjnie staw kolanowy zabezpieczany jest ortezą z regulowanym kątem zgięcia. Poruszanie jest możliwe po ustąpieniu znieczulenia, a rehabilitacja wskazana jest już od pierwszego dnia po operacji.

 

Zalety metody TIGHTROPE® ATTACHABLE BUTTON SYSTEM:

  1. Pewne i mocne zamocowanie przeszczepu do kości, o lepszej charakterystyce niż z użyciem śruby interferencyjnej.
  2. Całkowity kontakt kości z przeszczepem umożliwiający gojenie i wrastanie przeszczepu na całej długości.
  3. Możliwość ponownego napięcia przeszczepu po kilkukrotnej próbie ruchu w stawie kolanowym po pierwotnym umocowaniu (tzw. dostrojenie).
  4. Różne rozmiary buttonów ABS umożliwiają rekonstrukcję tą techniką również w przypadku operacji rewizyjnych z wcześniejszym całkowitym przewierceniem kanałów.

Pobranie przeszczepuimage1

  1. Z reguły do rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego wystarczy ścięgno mięśnia półścięgnistego (łac. musculus semitendinosus). Złożone na czworo osiąga wystarczającą grubość i wytrzymałość. Pobranie tylko jednego ścięgna pozwala zmniejszyć do minimum skutki uboczne, takie jak pooperacyjny ból i osłabienie siły mięśniowej.
  2. W niektórych sposobach rekonstrukcji wymagane jest pobranie dwóch ścięgien (tj. mięśnia półścięgnistego i mięśnia smukłego). Ma to miejsce np. w rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego metodą dwupęczkową lub jednopęczkową anatomiczną z użyciem piszczelowej śruby interferencyjnej.
  3. Pobrane ścięgna odbudowują się na bazie zjawiska “jaszczurzego ogona” dając niewielki dolegliwości związanych z pobraniem.
  4. Ścięgno po wypreparowaniu pobiera się za pomocą specjalnej pętli z niewielkiego nacięcia (1,5 cm)  na przednio-przyśrodkowej powierzchni piszczeli poniżej stawu kolanowego.
 

 

Technika operacyjna

rekonsrtukcja acl01 202x300 Krok 1. Lokalizacja kanału piszczelowego rekonsrtukcja acl02 177x300 Krok 2. Utworzenie kanału piszczelowego oraz udowego z użyciem narzędzia Short FlipCutter (tylko od strony stawu bez całkowitego przewiercania kości)
rekonsrtukcja acl03 177x300 Krok 3. Przeciąganie nici prowadzących przeszczep przez odpowiednie kanały rekonsrtukcja acl04 182x300 Krok 4. Umieszczenie przeszczepu we wcześniej przygotowanych kanałach kostnych kości udowej
rekonsrtukcja acl05 177x300 Krok 5. Umieszczenie przeszczepu we wcześniej przygotowanych kanałach kostnych kości piszczelowej rekonsrtukcja acl06 149x300 Krok 6. Zainstalowanie guzika ABS Button
rekonsrtukcja acl07 177x300  

Krok 7. Napięcie przeszczepu do oczekiwanej sztywności

rekonsrtukcja acl08 177x300 Krok 8. Zawiązanie dodatkowych węzłów zabezpieczających

 arthrex logo 300x148

 

 

Dodatkowe informacje

  • Page Title: Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL | Chirurgia Kolana
czwartek, 24 maj 2018 00:07

 

 883 72 72 72
chirurgia-kolana.pl © 2024 .pl
projekt i realizacja: infoart.com.pl