Uraz kolana - i co dalej?

Informacje dla pacjenta

Rehabilitacja

Jesteś tutaj:choroby kolan»Uszkodzenie łąkotki

Uszkodzenie łąkotki

Epidemiologia

Uszkodzenia łąkotek są urazem, który jest najczęstszym wskazaniem do wykonania artroskopii stawu kolanowego. Ryzyko uszkodzenie łąkotki jest znacznie wyższe u pacjentów z przewlekłą niestabilności spowodowaną uszkodzeniami więzadła krzyżowego przedniego. Uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej są częstsze, z wyjątkiem uszkodzeń towarzyszących zerwaniu ACL, gdzie uszkodzeniu ulega zwykle łąkotka boczna. Uszkodzenia o typie zwyrodnieniowym spowodowane zużyciem stawu kolanowego i wiekiem dotyczą z reguły tylnego rogu łąkotki przyśrodkowej.

Klasyfikacja

Uszkodzenie może znajdować się w strefie ukrwionej (przytorebkowej, tzw. czerwonej) lub nieukrwionej (tzw. białej). Może mieć różny rozmiar oraz kształt. Uszkodzenia pionowe współwystępują z uszkodzeniem więzadła krzyżowego przedniego i są łatwe do naprawy (zszycia). Niektóre opisywane są jako „rączka od wiadra”, gdyż trzymają się jedynie na samych końcach i przemieszczają się do środka kolana, jak opisana właśnie rączka. Inne opisywane są jako dziób papugi, rybia paszcza lub płat. Mogą być radialne lub horyzontalne, te ostatnie u osób starszych. Niezależnie od rodzaju uszkodzenia mogą powodować mechaniczne ograniczenie zakresu ruchu stawu kolanowego, przeskakiwanie, blokowanie, wrażenie niestabilności. Często towarzyszy im torbiel łąkotki. Opisywane objawy są wskazaniem do leczenia operacyjnego - artroskopii stawu kolanowego i w zależności od stopnia uszkodzenia, naprawy łąkotki bądź usunięcia jej uszkodzonych części (tzw. częściowa meniscektomia).

Objawy

Ból zlokalizowany po przyśrodkowej lub bocznej stronie stawu na wysokości szczeliny stawowej jest charakterystyczny dla uszkodzenia łąkotki. Inne objawy to mechaniczne blokowania, wrażenie przeskakiwania w stawie oraz przemijające wysięki w stawie kolanowym. Badanie lekarskie wykazuje zwykle tkliwość w miejscu uszkodzenia i jest jednym z najczulszych dla uszkodzeń łąkotkowych. Potwierdzenie w testach łąkotkowych, wykonywanych przez ortopedę, pozwala z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać tego typu uszkodzenia.

 

 

Dodatkowe informacje

  • Page Title: Uszkodzenie łąkotki - objawy, leczenie | Chirurgia Kolana
środa, 23 maj 2018 21:53

 

 883 72 72 72
chirurgia-kolana.pl © 2024 .pl
projekt i realizacja: infoart.com.pl