Uraz kolana - i co dalej?

Informacje dla pacjenta

Rehabilitacja

Jesteś tutaj:choroby kolan»Łąkotka tarczowata

Łąkotka tarczowata

Nieprawidłowy rozwój łąkotki może prowadzić do przerostu łąkotki o dyskoidalnym kształcie. Łąkotka taka jest większa niż normalna. Występuje w 3-5% populacji. Schorzenie to opisuje się również jako zespół strzelającego kolana. Z reguły choroba dotyczy łąkotki bocznej. W 25% procentach występuje obustronnie.

Objawy i diagnostyka

Najczęściej łąkotce tarczowatej towarzyszy ból, przeskakiwanie, mechaniczne blokowanie stawu. Najczęściej objawy pojawiają się lub nasilają w okresie dojrzewania. W badaniu objawy nasilają się w wyproście. Na standardowych zdjęciach rentgenowskich mogą być widoczne objawy związane z nieprawidłowym rozwojem stawu kolanowego, jednakże badaniem z wyboru powinien być rezonans magnetyczny.

Leczenie

Zachowawcze postępowanie jest wskazane w bezobjawowych przypadkach i bez towarzyszących uszkodzeń. Leczenie operacyjne jest wskazane w przypadkach występowania bólu, przy uszkodzeniu łąkotki lub jej oderwaniu. Polega ono na wykonaniu artroskopii stawu kolanowego, usunięciu uszkodzonych fragmentów, wygładzeniu brzegów i przywróceniu kształtu łąkotki zbliżonego jak najbardziej do prawidłowego.

W wariancie Wrisberga, z uszkodzeniem wiązadeł przytrzymujących łąkotkę, zalecana jest również ich naprawa.

 

 

Dodatkowe informacje

  • Page Title: Łąkotka tarczowata - objawy, leczenie | Chirurgia Kolana
środa, 23 maj 2018 22:54

 

 883 72 72 72
chirurgia-kolana.pl © 2024 .pl
projekt i realizacja: infoart.com.pl