Uraz kolana - i co dalej?

Informacje dla pacjenta

Rehabilitacja

Jesteś tutaj:leczenie zachowawcze»Alternatywne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego

Alternatywne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego często sprowadza się do zalecenia leków przeciwbólowych i skierowaniu do leczenia operacyjnego, czyli do endoprotezy stawu. Czy to naprawdę wszystko na co stać dzisiejszą medycynę? Z pewnością nie. Przedstawiamy przegląd nowoczesnych rozwiązań i sposobów leczenia, które mogą pomóc osobom z problemem zwyrodnienia stawu (gonartozy).

1. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Podstawowe leczenie choroby zwyrodnieniowej łagodzące objawy i spowalniające postęp choroby. Dobierane indywidualnie przez ortopedę w zależności od wymaganej siły działania oraz działań niepożądanych.

2. Tramadol i inne opioidowe leki przeciwbólowe

Są to silne i bezpieczne leki stosowane dodatkowo w celu ochrony przed bólem. Można je bezpiecznie łączyć z lekami z grupy NLPZ.

3. Sterydy, czyli silne leczenie przeciwbólowe, przeciwwysiękowe oraz przeciwzapalne

Te leki z reguły podaje się dostawowo, celem zmniejszenia bólu i wysięku. Są one bardzo skuteczne. Jednocześnie trzeba zachować ostrożność w ich stosowania i pamiętać, że nie służą one do wyleczenia choroby, a jedynie łagodzą jej przebieg.

4. Kwas hialuronowy

To preparat  wyprodukowanej w laboratorium mazi stawowej. Uzupełnia, odżywia i smaruje stawy. Przez zmniejszenie tarcia chrząstek stawowych oraz przez ich odżywienie (chrząstki pobierają wszystkie substancje odżywcze oraz tlen z płynu stawowego) zmnieszają się dolegliwości stawowe, bóle oraz wrażenie sztywności.

Bezwzględnie najważniejsze zalecenia w chorobie zwyrodnieniowej to ruch i redukcja masy ciała. Należy jednak zadbać o dobranie bezpiecznych ćwiczeń oraz trzymanie się zaleceń dotyczących rehabilitacji ruchowej!

Dodatkowe informacje

  • Page Title: Leczenie zachowawcze - leczenie stawu kolanowego | Chirurgia Kolana
czwartek, 26 wrzesień 2019 09:41

 

 883 72 72 72
chirurgia-kolana.pl © 2024 .pl
projekt i realizacja: infoart.com.pl