Uraz kolana - i co dalej?

Informacje dla pacjenta

Rehabilitacja

Jesteś tutaj:leczenie zachowawcze»Rehabilitacja

Rehabilitacja

rehwartjpg

Rehabilitacja po zabiegach ortopedycznych jest niezwykle ważnym elementem rekonwalescencji. Doświadczeni ortopedzi uważają, że jest równie ważna jak dobrze przeprowadzona operacja. Dlatego istotne jest by pacjent był świadomy pracy, jaką sam będzie musiał wykonać po zabiegu by wrócić do pełnej sprawności.

Rehabilitację należy rozpocząć już następnego dnia po operacji według zaleceń ortopedy i przy wsparciu fizjoterapeuty, który pokaże jak wykonywać poszczególne ćwiczenia, czego unikać, a na co zwracać szczególną uwagę.

Fizjoterapeuta postępuje według określonych ćwiczeń tzw. protokołów rehabilitacyjnych, które pomagają pacjentowi również w samodzielnych ćwiczeniach w domu. Protokoły rehabilitacji pooperacyjnej każdy pacjent otrzymuje dla siebie, gdyż nawet codzienne spotkania z fizjoterapeutą to często za mało. Często ćwiczenia zakładają kilkukrotną powtarzalność w ciągu dnia i dlatego pacjent powinien potrafić je wykonać również samodzielnie.

Standaryzacja protokołów rehabilitacyjnych i dopasowanie sekwencji poszczególnych ćwiczeń do określonych zabiegów, pomagają pacjentowi skutecznie i bezpiecznie pracować nad szybkim i bezpiecznym powrotem do zdrowia. Dlatego protokoły są uważane za absolutnie niezbędne narzędzie rehabilitacyjne. Natomiast ponieważ częstotliwość i stopień trudności ćwiczeń zmieniają się wraz z czasem, konieczne są okresowe kontrole zarówno lekarza, jak i fizjoterapeuty.

Zachęcamy do korzystania ze wsparcia specjalistów, pamiętając jednocześnie, że dużą część odpowiedzialności za sukces i pełen powrót do zdrowia, ponosi sam pacjent poprzez swoje zaangażowanie, uwagę i odpowiednie ćwiczenia.

 

Protokoły rehabilitacyjne do pobrania.

środa, 04 lipiec 2018 09:53

 

 883 72 72 72
chirurgia-kolana.pl © 2023 .pl
projekt i realizacja: infoart.com.pl